Věděli jste, že právě září je vyhlášeno měsícem barev? Není divu, vždyť právě na podzim hraje příroda všemi barvami od žluté přes oranžovou a červenou až po hnědou. Ostatně každé roční období má svou charakteristickou barevnost a každý měsíc má své charakteristické barvy. Znáte psychologii jednotlivých barev? Víte, že barvy ovlivňují naše pocity?

 

Důležité je, jak se chcete cítit

Přemýšlíte nad tím, jakou barvu stěn zvolit do obývacího pokoje a jaká barva bude ideální pro kuchyň. Každá místnost v bytě má sice doporučenou barevnost, ale nejvíce záleží na tom, jak se chcete v dané místnosti cítit. Nebojte se být kreativní. Každá barva má svou symboliku a podprahově ji vnímá každý z nás. Určitý odstín barvy nám může připomínat nejrůznější zážitky a okamžiky. Pochopitelně mají však barvy také svůj význam. Pojďme se teď podívat na obecné významy základních barev.

Malíři Brno

Žlutá jako sluníčko

Přesně tak to učíme malé děti, že? Žlutá jako sluníčko. A je to tak. Žlutá je symbolem slunce, tepla, léta. A optimismu. Žlutá barva v nás podporuje aktivitu, energii a navíc nás podporuje ke všemu novému. Je to barva, která dokáže zvýšit vaši koncentraci. Žlutá barva se hodí do jídelny, kuchyně, ale klidně také pracovny nebo dětského pokoje.

 

Modrá jako obloha

Modrou barvu nejčastěji přirovnáváme k obloze. Často se však přirovnává také k vodě. Ačkoliv zrovna voda může mít různé barvy. Nicméně modrá se považuje za zklidňující barvu, která vám pomůže se soustředěním. Modrá barva pravděpodobně sníží váš srdeční puls. Modrá se hodí k relaxaci. Je z toho důvodu vhodná do pokojů pro děti, ložnice nebo pracovny. Je to však studená barva.

 

Zelená jako tráva

Zelená je zkrátka barva přírody. Stromy, květiny, tráva…A dívat se do zelené je uklidňující. Pohled na zelenou prý dokonce léčí. Pokud zvolíte do své domácnosti zelené stěny, pak vězte, že se snadno uklidníte a uvolníte. Budete si připadat jako v přírodě. Hodí se do koupelny nebo do ložnice. V případě, že zelenou zkombinujete ještě s jinou barvou ji můžete použít i v jiných částech domu.

 

Oranžová jako pomeranč

Oranžová je hravá, veselá, energická. Nabuzuje dobrou náladu. Aby ne, oranžová je stimulant, ale pozor podporuje také chuť k jídlu. Z toho důvodu je to barva, která se nehodí do kuchyně. Tedy v případě, že nepotřebujete podporovat chuť. Využít ji můžete v pracovně nebo v dětském pokoji. Jelikož je to opravdu výrazná barva, postačí s ní vymalovat jen jednu stěnu místnosti.

 

Červená jako srdce

Barva, která je energická, mocná, silná, láskyplná. Červená je vzrušující, pulsující a spojená s nebezpečím, ohněm i hlukem. Je však vznešená. Jde o symbol změny. Není divu, používá se jako barva revoluce nebo převratu. Červená zvyšuje tlak i rychlost dechu. Působí také na činnost jater. Může působit agresivně a povzbuzuje chuť k jídlu. Nehodí se do ložnice nebo do místností, kde chcete odpočívat. Pokud je jí hodně, unavuje. Stačí s ní tedy nabarvit jen část stěny, případně ji raději využít jen na doplňky.

 

Fialová jako fialka

Osobitá barva plná melancholie, tajemství a vzrušení. Skrývá v sobě skromnost a pokoru. Je to kombinace červené a modré. A

Bílá jako sníh

Lilie. Sníh. Čistota. Nevinnost. Start. To je bílá barva. Je to neutrální barva, kterou lze použít ve proto má vlastnosti obou barev. Čím více je v ní modré, tím obsahuje více klidu, čím více červené, tím obsahuje více vášně a energie. Hodí se například pro slavnostní místnosti, ale také do dětského pokoje pro slečny. Oblíbená je také v dámských ložnicích.

 

všech místnostech v domě. Hodí se jak do koupelny, tak do chodby. Stejně tak ji lze použít v obývacím pokoji, ložnici nebo dětském pokojíčku. Ano, může působit sterilně a v někom budí pocit pobytu v nemocnici. Pokud však bílou barvu doplníte o tapetu, případně zvolíte vhodné barevné doplňky, bude prostor působit čistě a přitom útulně. Bílá barva na stěnách má velkou výhodu. Doplňky v místnosti pak můžete barevně měnit podle nálady nebo třeba roční doby.

 

Barvy hrají prim

Pokud porozumíte tomu, co nám barvy říkají, dokážete tmavou místnost proměnit ve veselý pokoj plný energie. Myslete na to, že každá barva vypadá jinak ráno a jinak v podvečer, kdy zapadá sluníčko. Ideální je proto si nechat ukázat, jak daná barva vypadá na denním a jak na umělém světle. S výběrem konkrétního odstínu barvy vám velmi rádi poradíme.