Lakovaná nebo olejovaná podlaha? To je zásadní otázka, kterou si klade každý zákazník, který zvolil do svého domu či bytu dřevěnou podlahu. Různí prodejci se k těmto povrchovým úpravám staví rozličně. Někteří doporučují lak, jiní olej. V každém případě je na konečném zákazníkovi, kterou z uvedených variant zvolí. Žádná z variant není špatná, jen se liší v prvotním ošetření a následném čištění.

Rozdíly v údržbě dřevěných podlah

Mezi lakovanými a olejovanými podlahami nejsou při údržbě markantní rozdíly. Údržba se liší pouze v typu používaných čistících přípravků. Olejované dřevěné podlahy vyžadují použití mýdlových přípravků, což zamezuje vymývání oleje z podlahy. Lakované dřevěné podlahy naopak vyžadují používání speciálních saponátů. Nevhodným používáním čisticích prostředků snižujeme životnost podlahy a může docházet k viditelným poškozením povrchu.

 

Final Floor

Oprava, renovace a životnost

Ještě před volbou povrchové úpravy si zkuste představit, jak bude dřevěná podlaha vypadat za několik let? Jakým způsobem lze jednoduše a efektivně opravit škrábance a rýhy? U olejovaných dřevěných podlah je renovace velmi jednoduchá, neboť opravy můžete provádět lokálně na jednom místě. V podstatě dojde k přeleštění podlahy a poté k nanesení nového filmu speciálního oleje, který je určen k renovaci dřevěných olejovaných podlah. Renovace lakovaných podlah je o něco složitější. Celý povrch podlahy je zapotřebí zbrousit až na dřevo a následně nanést základní i vrchní vrstvu laku. Tato varianta je celkově pracnější a náročnější. Navíc lakované podlahy nelze opravovat lokálně. Díky způsobu renovace je životnost dřevěné olejované podlahy téměř neomezená. Naopak u lakované podlahy je v důsledku broušení povrchu životnost značně kratší a je limitována počtem broušení.

 

Olejovaná versus lakovaná podlaha

Budeme-li porovnávat údržbu, možnosti renovace a životnost olejované a lakované podlahy, dospějeme k závěru, že olejovaný povrch vítězí. Navíc je olejovaný povrch příjemný nejen pro oko, ale i na dotek. V současné době jsou tak na trhu upřednostňovány dřevěné podlahy s olejovanou povrchovou úpravou.  Konečné rozhodnutí však neodmyslitelně patří konečnému uživateli.