Otázka, kterou si pokládá před malováním každý z nás. Je třeba před nanesením nového nátěru ten starý oškrabat? Odpověď je prostá a jednoduchá. Pokud máte tu možnost, vždy je ideální oškrabat starý nátěr. S tímto krokem nikdy nic nezkazíte. Pokud se vám do toho ale nechce, vyzkoušejte jednoduchý test. Namočte váleček a několikrát s ním přejeďte po stěně, kterou se chystáte malovat. Pokud se vám na váleček bude přilepovat starý nátěr, je oškrabání stěn nezbytné.
Rozhodnutí, zda použijete penetraci, je jen na vás. My vám ji však jednoznačně doporučujeme. Právě penetrace je prvním krokem k tomu, aby byla vaše nová výmalba kvalitní a hezká na pohled. Tím, že stěny napenetrujete, sjednotíte savost podkladu, zvýšíte přilnavost nového nátěru ke stěnám, ale také jejím použitím podklad zpevníte.
Tmelit či netmelit? Další častá otázka spousty z nás. Pokud na sobě mají stěny praskliny nebo nerovnosti, je třeba je zatmelit tak, aby se tyto nerovnosti dobře zakryly. Zatmelit můžete díry po hřebících, na kterých dřív visely obrazy, praskliny najdeme většinou kolem dveří a oken. Všechna tato místa můžete zacelit použitím práškového nebo akrylátového tmelu.
Pokud jste se rozhodli, že natřete i radiátory, ale je zima, je dost možné, že si nejste jisti tím, zda můžete nátěr nanášet na teplý radiátor. Žádný strach, opatřit jej nátěrem můžete i v zimě. Díky teplotě radiátoru bude nátěr rychleji schnout, a životnost nátěru se tak prodlouží.
Tak jako u předchozího dotazu, tak i zde bude odpověď stejná. I stěny můžete vymalovat s klidným svědomím v zimě. Díky tomu, že budou stěny hezky prohřáté, nátěr bude schnout opravdu rychle. Vzduch, když venku mrzne, je suchý, takže ikdyž vyvětráte, budou stěny bez problémů schnout. Moderní barvy navíc nejsou tak moc cítit, proto nemusíte mít strach, že byste museli v mrazu větrat celý den. Větrání v mrazu, kdy je vzduch suchý, má však jednu další výhodu – jde o skvělého bojovníka proti plísním.
To, jakou barvu zvolíme do svého interiéru, se odvíjí zejména podle toho, jaký je náš vkus. Svoji roli zde však hraje také psychologie barev, kdy se každá barva hodí díky tomu, jak působí na lidskou psychiku, do různých pokojů.
Dalším velkým problémem při malování je nedostatečná příprava. Pokud si nepřipravíme pokoj, který budeme malovat, nebudeme mít jen nekvalitní výmalbu, ale taky mnohem víc nepořádku, než kdybychom si vše důkladně připravili. Tam, kde to lze, použijte papírovou pásku, na podlahy dejte folii, tu přikryjte prostěradlem či kartony, vystěhujte co nejvíc nábytku, zbytek dejte doprostřed pokoje a přikryjte.