Výběr barev v interiéru je důležitý, však také ovlivňují, jak se doma budeme cítit. Největší plochu pro zvolení barev nabízí samozřejmě stěny. Ale i dále je potřeba s barvami pracovat, aby výmalba s nábytkem vytvořila harmonický celek. Jak na to?

Kolik barev je akorát?

Chcete vyladit interiér jako bytový designér? Naučte se správně pracovat s barvami. Příliš jednotvárnému prostoru chybí osobnost, pokud je barev naopak příliš, bude to příliš rušivé a nebudete se cítit dobře vy, ani návštěvy.

Ideální počet barev v interiéru jsou tři. První je dominantní, druhá sekundární a třetí se objevuje pouze v akcentech. První barva by měla být zastoupena nadpolovičně, další dvě se pak dělí o zbytek. Designérské pravidlo praví, že vhodný poměr barev je 60 % na dominantní, 30 % na sekundární a akcenty pak tvoří zbylých 10 %. Samozřejmě to není nic, co byste museli slepě dodržovat, ale pro vytvoření představy barevného schématu to pomůže.

Jaké barvy spolu kombinovat

K výběru barev vám pomůže barevný kruh, který ve své základní verzi obsahuje 12 barev v různých odstínech. Pokud fandíte výraznějším interiérům, volte barvy, které leží naproti sobě a jsou tedy kontrastní. Nemusíte samozřejmě volit jejich nejkřiklavější podobu, i jemnější odstíny dokážou vytvořit zajímavý kontrast.

Jestliže fandíte harmoničtějším interiérům, vybírejte z barev, které leží na kruhu vedle sebe a doplňují se.

A co moderní monochromatický interiér? Pokud nechcete na stěnách a nábytku barevnou divočinu, vylaďte si interiér tón v tónu, který skvěle funguje s neutrálními barvami, jako je krémová, béžová nebo šedá.

TIP: U vybraných barev se nedržte striktně jednoho odstínu. Interiér by ztratil hloubku a výsledek by vypadal nepřirozeně.

Biano

Jaká barva se kam hodí?

Už víte, že nejlepšího výsledku dosáhnete se třemi barvami. Kam ale s nimi? Dominantní barva se bude objevovat na velkých plochách. Jedná se tedy o výmalbu, o barvu koberce nebo velkých kusů nábytku, jako je například sedací souprava.

Sekundární barva bude zabírat přibližně poloviční množství prostoru než barva hlavní. Měla by ji tak vhodně doplnit, aby vznikl harmonický celek. Tuto barvu do interiéru dostanete v podobě většího bytového textilu, jako jsou například závěsy, případně na menším nábytku, mezi který patří třeba židle. Objevit se také může jako dominantní barva na obrazech.

Doplňková barva, které je v interiéru nejméně, pak dokreslí celkový dojem. Zvolit můžete výraznější barvu, která vytvoří odvážný vzhled a vnese do interiéru dramatičnost, případně volit jemnější barvu, která je naopak harmoničtější. Nejjednodušší způsob, jak ji do interiéru dostat, je pomocí dekoračních polštářků, přehozů, uměleckých děl i různých dalších dekorací.

Jak sehnat odstín, který hledáte?

Představu barevného schématu máte na papíře, a co teď? Jak sehnat přesně ten odstín nábytku, dekorací a bytového textilu, který se vám hodí k výmalbě? Využijte chytrou funkci Color Picker nebo v češtině jako Vyberte konkrétní odstín, kterou pro vás připravilo Biano.

Kromě klasických barevných filtrů, ve který většinou najdete jen základní barvy, si tady totiž můžete barvu vybrat velmi detailně. V každé kategorii najdete pod výběrem barev tlačítko „Vyberte konkrétní odstín“, pod kterým se vám otevře výběr z přibližně 130 barev, díky kterým si bez problémů najdete pudrově růžovou sedačku nebo smaragdově zelený noční stolek.

Pro dokonale sladěný interiér tak stačí dodržet pravidlo tří barev. Výběr nábytku a doplňků ve vybraném odstínu je pak už hračka.