Už vás nebaví koukat na nudné bílé zdi? Chtěli byste vašemu bydlení vdechnout trochu života a radosti? Zapojit barvy, prvky, vzory nebo se vyřádit jinak? Je to vaše bydlení, váš domov, a proto si do způsobu vymalování nenechte mluvit. Klidně zapojte fantazii a zkuste si představit, jak by ideálně vypadal váš nově vymalovaný pokoj.

My vám zkusíme s přemýšlením trochu pomoci a představíme vám několik nápadů na tradiční i netradiční techniky malování bytu:

Malíři Brno

Malování pomocí šablony

Možná jste si po přečtení prvního z tipů vzpomněli na bezstarostná léta v mateřské škole. Dodnes si děti kreslí za pomocí šablon, které stačí jen vybarvit. A stejně tak si můžete na vašich stěnách vyhrát i vy! Stačí si jen vybrat šablonu se vzorem, který se vám líbí a pustit se do práce.

Puntíky, puntíky, puntíky

Puntíky. Ty obzvláštní, zaujmou a vytvoří netradiční prvek na vaší jinak jednotvárné stěně. Nejde o nikterak náročnou techniku. Abyste si tu a tam nějaký ten puntík obtiskli, postačí již výše zmíněná šablona, nebo cokoliv kulatého, co poslouží jako razítko na stěnu.

Antická zemina

Ta se největší popularitě těšila v době renesance ve Florencii. Přesto není tolik známá, ale ani rozšířená. Proto, pokud toužíte mít něco opravdu originálního, antická zemina bude to pravé. Jde o techniku určenou spíše pro pokročilé, ale ani nadšení amatéři se nemusí příliš obávat. Celý postup spočívá v nanášení zeminy na hladký povrch. Odměnou této náročnější techniky je přepychový vzhled zdí.

Benátský štuk

Jak již název této techniky napovídá, její kořeny sahají do středověkých Benátek. Benátský štuk se zasloužil o svou slávu především dokonalou schopností imitovat mramor. Jediným rozdílem mezi Benátským štukem a pravým mramorem jsou spáry, které bychom u benátského štuku nenašli.

Marocký štuk

Dalším typem štuku je tzv. štuk marocký. Ten se, díky své odolnosti, výborně hodí do vlhkých prostor, jako jsou lázně, bazény, koupelny či sprchové kouty. Od benátského štuku se liší vyšší odolností, složitostí techniky a hladším povrchem.

Frotáž

Náš seznam kreativních technik malování zakončíme frotáží. Tajemství této techniky spočívá v nátěru druhé vrstvy jiné barvy na suchý povrch stěny. Ihned po druhém nátěru se stěna přikryje novinami, které se na stěnu přimáčknou. Po chvíli se noviny odejmou a na stěně zůstane nevídaný vzor vzniklý střídáním spodní a vrchní barvy.

 

Zaujal Váš článek a chcete vědět více? Rádi byste objevili další techniky výmalby? Nebo chcete nechat vymalování na profesionálech? Ozvěte se nám.