Zápach z cigaret, který se drží v místnosti je nepříjemný každému, i tomu nejzarytějšímu kuřákovi. V případě, že chcete nemovitost prodat nebo pronajmout pravděpodobně zápach z cigaret výrazně sníží hodnotu nemovitosti. Vypořádání se s kouřem není nikdy příjemné. Vždy je však dobré se cigaretového zápachu zbavit dříve, než se stane skutečným bolehlavem.
Zápach z cigaret je silný, přetrvávající a obtížně se odstraňuje. Profesionálové proto používají nejmodernější zařízení, aby dům zbavili zápachu. Dokonce čistí potrubí a používají ozón. To však neznamená, že se zápachu z cigaret nemůžete zbavit zcela sami. A nejen zápachu. Cigarety pravděpodobně na stěnách a stropech zanechají také nažloutlé skvrny, které páchnou kouřem až spáleninami. S kouřem ve stěnách je třeba se vypořádat nejen z hlediska zápachu a vzhledu, je také potvrzeno, že v kouři se tvoří karcinogeny s rakovinotvornými účinky. Z toho důvodu je asi jasné, že nenápadné přemalování stěn a zapálení vonných svíček nebude k odstranění zápachu stačit.
Prvním krokem je ventilace. Otevřete všechna okna a ideálně také dveře. Nechte je otevřena co nejdéle je to možné. Ideálně během celého čištění prostoru a také po něm. Vhodné je koupit stropní ventilátory a nastavit přenosné ventilátory směrem k oknům. Díky tomu vyfoukáte všechen zbylý kouř nahromaděný v místnosti.
Vhodné je v místnosti umístit také malé misky s octem, případně se stelivem pro kočky a jedlou sodou. To vám pomůže absorbovat zápach. Nejlepším neutralizátorem zápachu je práškové aktivní uhlí. Skvěle vám poslouží případně také čistička vzduchu, ideálně s HEPA filtry.
Ne, nebude stačit vzít barvu a natírat. Nejprve budete muset stěny i stropy umít. Ideálně pomocí šálku bílého octa se dvěma šálky teplé vody a půl šálkem sody. Do směsi namočte houbu a začněte stírat stropy a stěny. Mytí stropů a stěn octem může zbavit povrch zápachu. Proces je dobré asi třikrát opakovat a vždy mezitím setřít čistou houbou.
Mytí stěn by mělo stačit. Pokud je však zápach stále silný, bude možná nutné namočenou omítku zcela oškrábat. Jedině tak si budete jisti, že se zápachu opravdu zbavíte. V každém případě je nutné po škrábání opět stěny umýt a před dalším postupem je nechat zase vysušit. Až budou umyté a případně oškrábané stěny zcela suché, můžete se pustit do malování. Pouhé přemalování stěny by totiž nemuselo zabránit prosakování nikotinových skvrn. Navíc jak známo, barva mnohem lépe drží na čistém povrchu.
Jestliže chcete, aby to bylo opravdu perfektní, bude ideální jako první nanést vrstvu základního nátěru, který blokuje zápach. Jde o velmi účinné nátěry, které zabrání pronikání pachových molekul a také skvrn do nového nátěru. Pokud se vám do malování nechce, můžete si samozřejmě zavolat odborníky, kteří veškerou práci udělají za vás. Pravděpodobně vám také poradí, které nátěry jsou pro zakouřené objekty nejideálnější.
Když už malujete, je třeba se zbavit opravdu všeho, co kouř do sebe absorbovalo. Vyměňte tedy určitě také veškeré žárovky. Ty totiž mohou podobně jako vonné difuzéry rozptylovat nikotin po prostoru. Dále bude také nutné umýt dostatečně okna (pokud je tedy nebudete zcela měnit). Okna umyjte klasicky, ale přidejte velkou dávku octa. Samozřejmě se zbavte záclon, závěsů, rolet i žaluzií. Nebo tyto věci alespoň dostatečně umyjte. Žaluzie lze namočit do vany plné univerzálního čističe s hrnkem octa. Je dobré je nechat odmočit a potom drhnout. Záclony a závěsy je opravdu ideální vyměnit.
Nejjednodušší je samozřejmě podlahy úplně vyměnit. Na podlahy totiž nestačí použít ocet. Pokud však nechcete podlahu měnit, vyberte vhodný přípravek a pomocí kartáčku důkladně čistěte. Celý proces opakujte alespoň třikrát. Ručně je třeba vydrhnout také základní lišty a zárubně.
Pokud jsou na podlaze nějaké koberce nebo předložky je třeba je posypat jedlou sodou a poté ji intenzivně vysát. Vysávejte opravdu dlouho. Následně na koberce nastříkejte směs octa a vody. Pokud zápach přetrvává, zbývá jen jedno řešení. Vyhodit kobereček nebo koberec a pořídit nový.