Není žádným tajemstvím, že barvy v interiéru ovlivňují naší psychickou stránku mnohem více, nežli si vůbec dokážeme připustit. Zatímco některé barvy mají tendenci v nás probudit vášeň a touhu, jiné výrazně podporují chuť k jídlu a další mohou probudit agresi. I podle toho bychom měli vybírat barvy, se kterými si vymalujeme jednotlivé místnosti u nás doma.

Plánujete malování a nevíte, které barvy vybrat?

Dospěli jste k názoru, že by stěny u vás doma potřebovaly vymalovat, ale jakmile došla řeč na výběr konkrétních barev, ocitli jste se ve slepé uličce? Rozhodně v tom nejste sami! Výběr barev by neměl být podřízen jen našemu vkusu a tomu, jaké odstíny se nám líbí a jaké naopak ne, ale v potaz bychom měli brát i to, jak na nás působí.

Zatímco některé barvy se více hodí do kuchyně, jiné najdou uplatnění třeba v obývacím pokoji nebo v ložnici. Každá barva na nás totiž působí trochu jinak. Při malování interiéru je proto potřeba ohlížet se na konkrétní místnost a na to, jaký má na nás daná barva vliv.

Malířství Brno

Každá barva na nás působí trochu jinak.

Které barvy jsou vhodné do ložnice?

Kdo plánuje vymalovat ložnici, měl by vybrat barvy, které podporují odpočinek a relaxaci. Mezi takové barvičky patří například zelená, která blahodárně působí na naši mysl. Vyhýbat se nemusíte ani modré, o které je známo, že snižuje krevní tlak a zpomaluje dýchání a srdeční tep. Do ložnice se hodí také písková barva, která uklidňuje zahlcenou mysl.

Jakou barvou vymalovat obývák?

Obývací pokoj je středobod domácnosti, právě na to je potřeba myslet už tehdy, kdy se ho rozhodnete vymalovat. Do obývacího pokoje se skvěle hodí bílá, která je barvou čistoty i nevinnosti a zároveň také barvou elegance. Doporučit můžeme i levandulovou, což je velmi jemná barva, která se perfektně vyjímá v kombinaci s hnědou. Obývací pokoj jistě prokoukne i tehdy, pokud ho vymalujete kakaově hnědou barvou – je to barva mlčenlivá, solidní a střízlivá, která v sobě ukrývá nádech elegance.

Kuchyně a obývací pokoj

Kuchyně je v tomto ohledu univerzální a lze zde použít prakticky kteroukoli barvu z teplého spektra. Na mysli tak máme třeba žlutou, která na nás působí povzbudivě a symbolizuje sluneční energii. Vhodná je i červená, která podporuje chuť k jídlu a stimuluje naše smysly. Pokud jde o dětský pokojíček, vymalovat ho můžete například růžovou, modrou nebo také zelenou barvou.