Malování pokojů Brno

Fasáda udává celkový vzhled domu, zároveň je odrazem našeho vkusu. Vybírat bychom ji měli nejen podle toho, co se nám líbí, ale také podle typu stavby, nebo například podle barev oken.

Pokud možno dlouhodobá investice

Řešíte-li novou fasádu, pak určitě chcete, aby vydržela pokud možno co nejdéle. Nová fasáda není otázkou pár tisíc, ba naopak je to finančně nákladnější investice, proto je na místě konzultace s odborníkem. Ten vám poradí nejen s typem fasády, ale i s její vhodnou barvou, případně doporučí, kterým směrem se vydat.

Malířství Brno

Každá fasáda se chová trochu jinak

Možná prvním vodítkem při výběru nové fasády je otázka, jestli chcete světlejší nebo naopak tmavší odstín. Pamatujte, že každá fasáda se chová trochu jinak a jak světlá, tak tmavá barva má svá pro a proti.

Tmavší fasáda sice vypadá elegantně, ale rychleji bledne, čemuž se nelze tak úplně vyhnout, rozdíly pak budou viditelné v porovnání  severní strany s jižní. Tmavší fasády také neodráží tolik světla, proto u nich dochází ke snadnějšímu přehřívání. I světlé fasády mají své mouchy, je na nich všechno mnohem více vidět.

Volba fasády podle barvy a typu oken

Fasáda by měla ladit nejen k dané budově, ale v jisté míře by měla korespondovat i s typem či barvou oken. I to může být šikovní vodítko v rozhodování, pro kterou barvu se rozhodnete.

Obecně můžeme doporučit přírodní odstíny k dřevěným oknům, například okrovou nebo hnědou. Šedým či antracitovým oknům sluší pastelové barvy nebo naopak výraznější odstíny. Máte-li na domě bílá okna, pak se nemusíte omezovat a zvolit přesně takovou barvu, která se vám nejvíce líbí. Bílá je totiž úžasně univerzální a dokáže si “sednout” s jakoukoli jinou barvou.

Netradiční zelená rostlinná fasáda

Na vzestupu jsou také exterierové vertikální zahrady, které se častokrát nazývají také zelenými fasádami. Jsou využívány především v moderních objektech a kancelářských budovách, kde je každý kousek zeleně vítán. Zelené fasády stále častěji používají architekti při návrzích klasických domů, kterým tímto dokáží vdechnout velmi svěží vzhled. Zelená fasáda se skládá ze speciální konstrukce, kde jsou uchycené truhlíky s rostlinami a zavlažováním. Realizační firmy kromě sestavení zelené zahrady nabízí také její údržbu, což je velkým benefitem pro všechny majitele těchto unikátních rostlinných fasád.