Většina z vás tráví spánkem, tedy v ložnici, až třetinu svého života. I proto je víc než jasné, že se zde musíte cítit příjemně a klidně. A o tom, jak se zde budete cítit, nerozhoduje jen postel s nábytkem, ale také barva výmalby. Protože každá z barev, na které si jen vzpomenete, má jistý vliv na lidskou psychiku.

Každá barva působí na lidskou psychiku odlišně

Rozhodli jste se, že se pustíte do malování ložnice? V tom případě je věc, ve které byste měli mít jasno bez ohledu na to, zda vám pomůže profesionální malíř, nebo zda se do malování pustíte svépomocí. Důležité je totiž to, jaké barvy a jejich odstíny do své ložnice zvolíte. Protože každá barva bude na vaši psychiku působit odlišně.

Barva na vzorníku vypadá jinak než ve skutečnosti

Spousta osob si bohužel myslí, že si stačí před výmalbou prohlédnout vzorník barev a vybrat si z něj ty, které se mu líbí. To je však chyba. Už z důvodu, že barva v malém barevném políčku vzorníku vypadá jinak, než když bude na celé stěně, případně když s ní vymalujete úplně celý pokoj. Mohlo by se tak stát, že byste byli nemile překvapeni potom, co by barva zaschla. I proto si výběr barvy důkladně promyslete. Jistě ji nebudete chtít za pár dní měnit. Ložnice je místem odpočinku, i proto chcete barvy, které vás zklidní.

Co do ložnice (ne)patří?

I proto si vezměte k srdci obecné pravidlo, že se do ložnice hodí zejména barvy ve světlejších tónech, kdy byste neměli k výmalbě používat více než dvě primární barvy. Vybrat si můžete také jednu základní barvu, u které však použijete víc jejích odstínů. Snažte se vyhýbat velmi kontrastním vzorům, které mohou být v ložnici, kde si chcete odpočinout, spíše na škodu. V případě malé ložnice volte spíše světlé barvy, které jsou neutrální. U tmavých barev by došlo k rapidnímu optickému zmenšení prostoru. Naopak u velkých pokojů si můžete dovolit i tmavé barvy.

 

Malíři Brno

Jaké barvy jsou vhodné?

Výběr barvy ovlivňuje také to, co budete v daném pokoji dělat. Zda budete v prostoru odpočívat, nebo zda zde chcete být aktivnější. K uklidnění bude vhodná výmalba zelená, tyrkysová, ale také fialová s modrou. Naopak energetičtěji budou působit žlutá, červená či oranžová. Jde také o barvy, které ve vás mohou probouzet touhu. Pokud jsou okna ve vaší ložnici orientovaná na sever, volte spíše teplejší barvy; pokud jsou orientovaná na jih, můžete si dovolit i studené barvy.