Rekonstruujete, nebo jste jen došli k závěru, že zdi už jsou špinavé a chtěly by nový nátěr? Malování pokojů samo o sobě není až tak zdlouhavá činnost, musíte však připočítat čas, který strávíte vyklízením místnosti a zpětným stěhováním nábytku na jeho místo.

Pokud se chystáte malovat jen jednu místnost, je nejsnazší z ní nábytek vynosit a dočasně uskladnit v jiných pokojích. Jestli vás čeká malování pokojů v celém bytě či domě, je běžnou praxí naskládat nábytek doprostřed místnosti a pečlivě ho přikrýt igelitem, papírovou balicí fólií či podobným materiálem, který je levný a po malování ho budete moct vyhodit. Nezapomeňte přikrýt ani radiátory, zásuvky a světla. Mimochodem, na přípravě na malování záleží také to, jak rychlý bude váš úklid po malování. Pokud vše dobře zakryjete, odkrýt a přemístit nábytek už bude hračka.

Jaká je časová náročnost samotného malování pokojů?

Nikdo vám předem neřekne, jak dlouho bude trvat výmalba vašeho bytu. Záleží na počtu pokojů i velikostech místností, roli hraje také vybraný odstín a současný stav stěn. Bude potřeba seškrábat současnou omítku? Je nutné nanášet několik vrstev barvy? Odpovědi na tyto otázky možná sami ani nevíte, prozradí vám je až odborníci.

Jedno je ale jisté. Jestli nebydlíte v nějakém obrovském hradě, profesionální malíř svou práci určitě zvládne za jediný den. Za den máte vymalováno i s hrubým úklidem, rozhodně se tedy kvůli malování pokojů nemusíte na týden nikam stěhovat.

V létě schnou barvy rychleji

Častým mýtem je, že v zimě se pokoje nemalují. Ano, v létě sice barvy schnou rychleji, ale také mnohem rychleji zasychají i na válečku. Malíři svou práci dělají i přes zimu a nepotřebují, abyste hodně topili a zároveň větrali. Suchý vzduch ve vytápěném pokoji je pro schnutí barev ideální. I v zimě barva v pořádku uschne, dnešní barvy už navíc nezapáchají a nejsou zdraví škodlivé.