Chcete na malování bytu postup, který dodržují profesionálové? Nejdříve si ho celý přečtěte, ať víte, na co se připravit a jaké pomůcky si koupit. Prvním krokem je samozřejmě výběr správného barevného odstínu, tato problematika by však vydala na samostatný článek, proto ji vynechejme. Vynecháme také rady pro odklízení nábytku, zakrývání topení fóliemi, lepení zakrývací pásky na lišty a další přípravy interiéru. Budeme se soustředit na samotné malování bytu.

Začněte přípravami zdí

Pro malování bytu postup začíná přípravou zdí. Pokud je výmalba na zdech v silné vrstvě, případně se už někde odloupává, je vhodné začít seškrábáním staré malby. Seškrábání je nutné i v případě, kdy se chystáte lepit tapety nebo použít barvu, která by tu starou jen obtížně překrývala. Ke škrábání se používá malířská špachtle, stěnu je vhodné navlhčit. Každá zeď by také měla být očištěná od pavučin a prachu, případné díry či trhliny musíte vyplnit tmelem, po zaschnutí začistit jemným smirkovacím papírem. Jsou-li na zdi plísně, použijte například Savo proti plísním. Počítejte však s tím, že odstranění není až tak rychlé, proveďte ho raději s předstihem.

Pokračujte nanášením podkladu a barvy

Pro sjednocení zdi a zvýšení savosti se používá penetrace. Někdo zdi před malováním nepenetruje, ale tím se riskuje, že se barva bude loupat, objeví se na ní fleky či nerovnosti. Dále při malování bytu postup pokračuje samotným nanášením barvy. Doporučuje se vzít nejdříve štětec zárohák a namalovat menší plochy kolem zásuvek, rámů oken, dveří, po obvodech stěn. Pak se přesunete na větší plochy, na něž se používá váleček. Barva by se měla nanášet do písmene V a véčka pak přetírat. Na závěr zhodnoťte, zda stačí jedna vrstva, nebo budete muset počkat a nanést ještě další. Mezi jednotlivými vrstvami by vždy měl být aspoň interval 3 hodin, aby předchozí vrstva stihla zaschnout.

Zdá se vám pro malování bytu postup příliš složitý? Nejste si jistí, jaké kroky přesně musíte provést? Není nic jednoduššího než zvednout telefon a zavolat nám. My se o vše postaráme.