Spousta lidí přemýšlí, jestli je lepší si na malování pozvat odborníky, nebo se do práce pustit svépomocí. Bojí se, že bude za malování bytu cena příliš vysoká a zpočátku se to tak skutečně může jevit. Když si však člověk uvědomí, co všechno by ho malování vlastními silami stálo, nakonec si raději pozve profesionální malíře. Přenecháním práce profesionálům totiž ušetříte čas, a především nervy.

Jak si spočítat, jaká bude za malování bytu cena?

Výpočet je jednoduchý. Změřte si rozměry všech místností, které chcete vymalovat, a podle nich vypočítejte plochu zdí. Nezapomeňte připočítat strop! Například pro místnost o rozměrech 3 metry na 5 metrů s výškou 3 metry bude celková plocha 15 (strop) + 2*15 (dvě boční stěny) + 2*9 (další dvě boční stěny) = 63 m2. Proč tohle všechno počítat? Protože se za malování bytu cena uvádí v metrech čtverečních. My ji také tak uvádíme. Podle zjištěných rozměrů si pak snadno dohledáte, kolik zaplatíte. Počítejte však s tím, že možná nebudete potřebovat pouze malování, ale i seškrábání staré omítky. Jestliže už je na zdech příliš mnoho vrstev barvy, bude třeba původní nátěr nejdříve seškrábat. I cenu za seškrábání uvádíme v korunách za metr čtvereční.

Víte, co všechno byste museli pořizovat?

Za klasický byt tedy zaplatíte několik tisíc korun, určitě se vejdete do deseti tisíc, pokud nemáte nadprůměrně velké bydlení. Je to hodně, nebo málo? Myslíte, že byste při malování svépomocí ušetřili? Nemusí to být tak úplně pravda. Museli byste totiž pořídit malířskou fólii a pásky, násadu na váleček a samotný váleček, sádru, gumovou misku na sádru, vyrovnávací stěrkovou hmotu, teleskopickou tyč na malování stropu, plochý a zárohový štětec na malování rohů, špachtli, škrabku, brusnou mřížku, stírací mřížku, případně ještě penetrační nátěr. Tohle všechno stojí spoustu peněz a také starostí při shánění. Opravdu by nebylo lepší si zavolat odborníky, kteří si vše potřebné přinesou?