Chtěli byste se do výmalby bytu či domu pustit sami, ale nemáte s ním příliš velké zkušenosti? Pak se vám budou hodit rady od profesionálních malířů. Několik praktických tipů pro vás máme, na spoustu dalších možná přijdete sami během malování a příště už budete chytřejší. Ti nejlepší malíři bytů se totiž ke svému umu propracovali.

Je potřeba škrábat a penetrovat?

Úplně ze všeho nejdříve si pochopitelně musíte vybrat barvu. Nejen odstín, ale i barvu v plechovce či kýblu, kterou budete používat. Nezapomeňte, že v dnešní době se vyrábí mnohé speciální typy barev, jako jsou například omyvatelné – ty jsou skvělé do dětského pokoje, jídelen i koupelen. K omytí obrázků namalovaných pastelkami či šmouh vám bude stačit pouhá voda.

Po výběru barvy se pusťte do zhodnocení stavu stěn. Nejdříve je třeba rozhodnout, zda bude nutné zeď seškrabovat. Máte-li na zdi větší vrstvu omítky, určitě bude nutné seškrábání, protože nová vrstva už by nemusela držet. Malíři bytů na ověření mají své triky. Můžete vzít papírovou lepicí pásku a nalepit ji na zeď. Pak ji sundáte, a pokud na ní zůstane omítka, výsledek je jasný. Možné je také vzít váleček s barvou a několikrát přejet po stěně. Jestliže se nátěr nalepí na váleček, je třeba škrábat. Penetrace je doporučována v každém případě, protože podklad sjednotí a barva pak lépe drží.

Jak malují profesionální malíři bytů?

Nejspíš vás bude zajímat i technika samotného malování, kterou malíři bytů obvykle používají. Co se týče zdí, začínají se stropem, potom přijdou na řadu stěny. Začíná se v rohu a postupuje se po jednotlivých stěnách po směru hodinových ručiček. Nejdříve se natírají detaily, jako jsou kraje stěn, oblasti kolem vypínačů a zásuvek, parapetů atd. Když se nanáší více vrstev, vždy se čeká 2-8 hodin na zaschnutí předešlého nátěru. Doba je však individuální podle konkrétní nátěrové hmoty.

Každopádně, kdybyste nakonec došli k závěru, že si na malování vlastními silami netroufáte, neváhejte a ozvěte se nám.