Malování bytu či domu nespočívá jen v tom, že se namáčí váleček do barvy a natírají se stěny. Malíř bytů musí zvládat daleko více věcí od poradenství, aby zákazníkům pomohl vybrat barvu, která jim bude vyhovovat, až po precizní přípravu pracoviště. Co všechno si takový malíř chystá, než vezme do ruky štětec? Obvykle se totiž nezačíná válečkem, nýbrž štětcem, jímž se malují místa kolem vypínačů, zásuvek nebo parapetů.

Odnese či zakryje nábytek

Pokud se maluje pouze jedna místnost, je nejjednodušší všechen nábytek a vybavení přestěhovat jinam. Pak se vůbec nemusíte bát, že by se cokoliv zašpinilo od barvy. Někdy, zejména tehdy, když se maluje celý byt, to však možné není. V takovém případě vám malíř bytů doporučí naskládat veškerý nábytek do středu místnosti, aby byl dobrý přístup ke stěnám, a zakrýt ho igelitovou fólií. Zakrýt se musí i podlaha, ideálně po celé ploše, tedy i pod nábytkem ve středu. Na podlahu není doporučován pouze igelit, hodí se starý karton nebo prostěradla a povlečení, jež už nepoužíváte. Přes igelit hrozí poškrábání třeba od staré omítky.

Zakryje topení a zalepí zásuvky

Nejen nábytek, jenž v místnosti zůstává, musí malíř bytů zakrýt. Igelitem se zakrývá rovněž topení, případně parapet a okno. Velmi užitečná je také papírová lepicí páska, se kterou se mohou oblepit zásuvky a vypínače či parapety. Tato páska je vhodná i k oblepení podlahových lišt a jiných prvků, jež se v místnosti nachází a není možné je přestěhovat.

Jak vidíte, všech opatření není zrovna málo. Malíř bytů odvede kus práce ještě před tím, než vůbec vezme do ruky štětec či než začne zeď seškrabávat. Ovšem platí pravidlo, že čím důkladnější je příprava před malováním, tím méně práce a úklidu vás čeká po stěhování. S nachystáním místnosti na malování vám samozřejmě rádi pomůžeme, na stěhování ani zakrývání nábytku nemusíte být sami.