Celoroční mobilní dům má v mnoha případech na stěnách dekorativní obklady, některé však mají také klasickou omítku. Ať tak či tak, je důležité zvolit správnou barvu do jednotlivých místností. Pochopitelně není úplně možné poradit barvy, kterými vymalovat, protože je to otázkou vkusu každého z nás. Platí však obecná pravidla, kterými je třeba se při výmalbě řídit.
Celoroční mobilní domy nejsou žádné paláce a jednotlivé místnosti v nich jsou poměrně malé. Je proto vhodné volit světlejší odstíny barev, případně vymalovat veškeré prostory bílou barvou. Tím prostor opticky zvětšíte a samozřejmě také prosvětlíte. Ostatně stejná rada se světlými barvami platí také pro tmavé prostory a prostory orientované na sever.
V případě, že vás přece jen lákají tmavé barvy, můžete je použít. Nikoli však na celé stěny. Zkuste je zakomponovat do výklenku, případně jen na jednu stěnu. Ostatní stěny pak můžete vymalovat světlejším odstínem stejné barvy nebo čistě bíle. Při takovém použití totiž světlé barvy vystoupnou a tmavé se upozadí. Interiér se tak opticky nezmenší, ale zdi dostanou zajímavější vzhled.
Pokud jste energetičtí a doma hledáte uklidnění, volte studené barvy jako je modrá, zelené nebo hnědá. V případě, že naopak potřebujete dodat energii, je vhodná bílá, žlutá nebo oranžová. Obecně se studené tóny hodí do pracoven, dětských pokojů a ložnic a teplé naopak do chodby nebo kuchyně.
Do prostor, které jsou více namáhané, je vhodné koupit omyvatelné barvy. Oceníte je nejen v dětském pokoji, ale také v chodbě, v obývacím pokoji nebo jídelně. Pokud je vaše děti nechtěně ušpiní nebo pomalují, stačí vzít vodu se saponátem a zeď umýt. Omyvatelné barvy se hodí také v případě, že s vámi celoroční mobilní dům obývají pejsci nebo kočičky. Otisky jejich tlapek pak ze zdí snadno smyjete.
Myslete také na to, že malování není jen o tom koupit novou barvu a nanést ji na zeď. Důležité je zdi předtím také připravit. V některých případech je nutné seškrábat starou barvu. Škrábání není nutné vždy, odstraňte ji však v případě, že plánujete lepit tapetu, štukovat nebo se barva odlupuje.
Každou zeď je nutné očistit od pavučin a prachu. Pokud má váš celoroční mobilní dům nerovnosti na zdech, je třeba je zarovnat. Ideálně tmelem, případně například sádrou. Opravenou stěnu je pak nutné začistit smirkovým papírem.
Pokud váš celoroční mobilní dům trápí plísně, je třeba se před malováním zaměřit také na ně. S plísněmi pomůže chemie a dostatečné větrání. Zapomenout se nesmí ani na skvrny na zdech. Ať už jsou od oleje, patelek nebo třeba špinavých rukou, je třeba je vyčistit. Skvěle k tomu poslouží ocet s vodou.
Pak už stačí jen pokoj připravit na malování. Tedy odstranit nábytek od zdí a přikrýt ho plachtou. Stejným způsobem je vhodné zakrýt podlahu. Rámy dveří, oken i zásuvky či vypínače je nutné oblepit páskou. Pak už se můžete pustit do malování. Tedy téměř. Stěny je vhodné ještě před samotným nátěrem naimpregnovat.
Malování určitě není jednoduchou záležitostí, ať už malujete jednu malou místnost nebo celý byt. Je tedy vhodné zamyslete se, zda není lepší nechat práci na odbornících, kteří veškeré potřebné kroky udělají za vás. Nejen, že profesionálně vymalují, ale také si připraví stěny a navíc po sobě uklidí vzniklý nepořádek.